Vážení obchodní partneři,
naše společnost i nadále zajišťuje servis a dodávku náhradních dílů pro Vaše bioplynové stanice. Pochopitelně s přihlédnutím k omezením vyplývajících ze zajištění bezpečnostních opatření a doporučení týkající se nákazy COVID-19. Pro případné dotazy nás neváhejte kontaktovat na tel.č. 774 57 45 57.
Děkuji. Mgr. Ing. Lubomír Juránek

Bioplynová stanice a její efektivita v systému zemědělského podniku – článek

Nyní je v zemědělských podnicích obrovský zájem o zřízení bioplynové stanice. Z různých stran zaznívají různé názory o výhodnosti vybudování tohoto zařízení a o skladbě surovin vhodných pro zplyňovací proces.

O efektivitě a ziskovosti výroby bioplynu a následně elektrické energie rozhodují kromě výkupní ceny za elektrickou energii tyto faktory:
– cena vstupní suroviny,
– průběh fermentačního procesu,
– kvalitní technologie s příznivým poměrem kvality a ceny.
V prvé řadě musí zemědělský podnik využívat maximum surovin, které jsou takříkajíc zadarmo. Tj. na jejich získání není třeba vynaložit dodatečné finanční prostředky (kromě manipulace). Tim je primárně slamnatý hnůj, kejda, skrývky a nezkrmené zbytky. Bioplynová stanice musí hlavně řešit problém s „odpady“ vznikajícími na farmě a elegantně řešit hnojnou a kejdovou koncovku. Na rozdíl od hnojiště totiž bude přinášet pravidelné tržby. Následují suroviny s minimálními náklady na jejich získání (poslední seče trav, které by se jinak třeba ani nesklízely, sklizeň přerostlého zeleného hnojení před zaorávkou apod. Nakonec následují plodiny, které jsou pěstovány pouze za účelem zplynování (siláž, senáž). Pro někoho potom bude výhodné pěstovat silážní kukuřici, pro jiného zase senážní směsky (obilné, slunečnicové apod.), někdo dá přednost víceletým pícninám či zatravnění vzhledem k nižším pěstebním nákladům či dokonce kvůli dotacím.

DŮLEŽITÁ JE ODPOVĚDNÁ OBSLUHA

Pokud máme dostatek vhodných a levných surovin, ještě nemusí být zajištěna vysoká výroba bioplynu. A zde nastupuje nejen technologická kázeň obsluhy, ale také odborná a pravidelná péče servisní organizace, která by měla zajišťovat rozbory vstupních surovin a složení obsahu fermentoru, sledovat online průběh procesů a dávat potřebná doporučení k optimalizaci. Pokud je celý proces dobře zvládnut, z bioplynové stanice vystupuje kvalitní hnojivo bez zápachu a vyrábí se dostatek plynu. V opačném případě se setkáváme se zápachem nedostatečně zfermentovaných surovin a s problematickou ekonomikou celého zařízení.

TECHNOLOGIE JE ROZHODUJÍCÍ

Co se týká technologie bioplynové stanice, v současné době je na našem trhu několik dodavatelů. Situace je obdobná, jako například když si půjdete koupit osobní automobil. Každý prodejce vás bude přesvědčovat o kvalitách svého provedení a lákat například na výhodné ceny. Jenže musíme si uvědomit, že bioplynová stanice je investicí na 20 i více let. Navíc, pokud vám nepojede automobil kvůli poruše, maximálně půjdete pěšky. V případě odstávky bioplynové stanice však přicházíte o podstatnou část tržby. Musíme se tedy ptát – jsou exponované části bioplynové stanice potrubí, míchadla, motor, fólie) dostatečně kvalitní? Co se stane v případě poruchy? Jak něco vyměním, kdo mi to opraví, kdo mi poradí s biologií? Právě v těchto na první pohled detailech jsou velké rozdíly mezi jednotlivými provedeními a každý investor by se právě o tyto věci měl zajímat. Úspora v počáteční investici například deset milionů může být ve finále třikrát zaplacena ztrátou tržeb během nucených odstávek při opravách stanice. Záleží tedy na kvalitní komunikaci mezi investorem a projekční firmou, aby se našla ta nejlepší cesta k dobré ekonomice výroby bioplynu a elektrické energie. Je důležité vyvarovat se spolupráce s pouhými prodejci jakýchkoliv technologií, ale zvolit profesionální firmy s kvalitním know-how.

Ing. Karel Stober
Světlá nad Sázavou

článek v PDF ke staženi